top of page

מיתוסים נפוצים על שיער


אישה מושכת בשיער
מיתוסים על שיער

"תסתפרו בתדירות גבוהה יעזור לשיער שלכם לגדול מהר יותר" – הרשת מוצפת במיתוסים על השיער שלנו, והרבה מאיתנו קיבלנו אותם כעובדה מדעית, אבל לא רק שהם לא בהכרח נכונים, יכול להיות שהם גם מזיקים לשיער שלכם!


הבטחות על מה יעשה טוב לשיער שלכם אפשר למצוא בכל מקום – ברשתות ורחבי האינטרנט, על גבי מוצרי הקוסמטיקה ואפילו יכול להיות ששמעתם עליהם מסבתא. אנחנו מאמינים להם כי יכול להיות ששמענו את הדברים האלה כל כך הרבה פעמים, או כי אנחנו רוצים "Good Hair Day" כל יום או שבכלל מכיוון שגורמים לזה להישמע כל כך מבטיח והגיוני, אבל לצערנו יש לא מעט מיתוסים שיכולים להזיק לשיער שלנו! זה הזמן לעשות סדר, אחת ולתמיד, מה מהם אמת ומהם המיתוסים שהגיע הזמן להיפטר מהם.

גילוח מעבה את השערה.

מיתוס. אמנם מדובר במיתוס, אך הגיוני לחשוב שגילוח מעבה את השיער, שהרי לאחר גילוח נותרים זיפים עבים. הסיבה לכך היא שמבנה השערה מחודד בקצה וכאשר אנו מגלחים את השערה מתקבל חיתוך רוחבי שנדמה כעבה. אבל בסופו של דבר, עם גדילת השיער לאורך זמן, קצה השערה יתחדד שוב. לכן אין סיבה לחשש מעיבוי השערות בעקבות גילוח.שמפו ומרכך אורגניים בריאים יותר.

מיתוס. "טבעי" או "אורגני" לא בהכרח מבטיח שהמוצר איכותי ובריא לשיער שלכם. תמיד קראו את רשימת הרכיבים ותוודאו שתכשירי השיער שלכם לא מכילים פראבנים, סולפטים ומרכיבים אחרים שכדאי להימנע מהם.הפראבנים הם חומרי שימור המשמשים להארכת חיי מדף של מוצרי קוסמטיקה. החשש הגדול ביותר מפראבנים הוא בשל יכולתם לחדור דרך מי השפכים, למקורות מים, קרקע ואורגניזמים מימיים. נמצא שהפראבנים נאגרים בגופי דגים, חסרי חוליות וצמחים.הסולפטים משמשים כחומרי ניקוי, הנפוץ מבניהם הוא ה-SLS (Sodium Lauryl Sulfate). הסולפטים יכולים לגרום לתגובות גירוי ורגישות, יובש וגירוד הקרקפת, קשקשים, הגברת שבריריות השיער ולשיער פריזי (שוונצים).כל יום נושרות 50 עד 100 משערות ראשנו.

אמת. נשירת שיער היא דבר טבעי שמתרחש כחלק מהתחדשות השיער (כל עוד היא בטווח הנורמה). לזקיק השערה, דרכו השערה גדלה, יש מעגל חיים בן 3 שלבים שנמשך 3 עד 6 שנים, ועם סיומו, השערה נושרת. זהו תהליך טבעי. לכן שיער על הרצפה, מברשת השיער או במקלחת לא בהכרח צריך להדאיג אתכם, כל עוד לא מדובר על כמויות חריגות.תספורת בתדירות גבוהה תגרום לשיער לצמוח מהר יותר.

מיתוס. קצב ייצור השיער לא מושפע מתספורת וגם לא מגילוח. השיער צומח בקצב ממוצע של ~1 ס"מ/חודש ומושפע מגורמים כמו גנטיקה, תזונה, גיל, בריאות כללית והורמונים. גורמים אלו משפיעים על זקיקי השיער ובכך משפיעים על קצב ייצור השערה. אמנם גזירת קצוות השיער לא משפיעה על זקיקי השערה, אבל מבחינה טכנית, גזירת הקצוות השרופים תגרום לשיער להיראות מלא יותר ומפחיתה את הסיכוי של השיער להישבר.
אפשר לתקן קצוות מפוצלים עם התכשירים הנכונים.

מיתוס. קצוות מפוצלים נוצרים על ידי שחיקה הדרגתית של שכבת הקוטיקולה במהלך חפיפה, ייבוש, והברשת השיער (לחץ מכני). שכבת הקוטיקולה מקיפה את השערה ומגינה עליה מפני הסביבה.הדרך היעילה ביותר להיפטר מקצוות מפוצלים היא על ידי גזירתם... מוצרי הקוסמטיקה שמבטיחים לתקן את הקצוות המפוצלים אינם מתקנים את הנזק לצמיתות, רובם פועלים על ידי קירוב הקצוות המפוצלים זה לזה (של שכבת מדולה וקורטקס) באמצעות שימוש בחלבונים מהחי שעברו הידרוליזה (כמו קרטין, קולגן) שיכולים לחדור למבנה השערה באופן מינימלי, ולשפר את גמישות השיער ב-5% עד לחפיפה הבאה.אם אני בלחץ אז זה מה שגורם לי לנשירה.

מיתוס, זה לא מדויק להגיד את זה... למעשה, הנשירה מתחילה בערך 3 חודשים אחרי האירוע שעורר את תגובת הנשירה. בפרק הזמן הזה זקיק השערה נכנס לשלב הטלוגן ורק לאחר 2-3 חודשים השערה תנשור.

תלישת שערה לבנה תגרום לצמיחה של יותר שערות לבנות.

מיתוס. השערה מקבלת את הצבע שלה מפיגמנט הנקרא מלנין. עם הגיל, כמות המלנין יורדת והוא מיוצר פחות ופחות. כשהתאים שמייצרים את הצבע של השערה מתים, מתקבלת שערה לבנה/אפורה. תלישת שערה לבנה לא יכולה להשפיע על התאים המייצרים צבע בשאר זקיקי השיער, אבל לעיתים ברגע ששמנו לב לשערה לבנה אחת, זה יסב את תשומת ליבנו לנוספות וזה מה שיגרום לנו לחשוב שהשיער הלבן התרבה...הנשירה משתנה לפי עונות השנה.

אמת. כמות זקיקי השערה שנמצאים בשלב האנאגן (בו השערה גדלה) מגיע לשיאו בחודש מרץ (כמעט 90%), ויורד בהתמדה עד ספטמבר (כ-80%), לפיכך ניתן לצפות שמספר השערות הנושרות יגיע לשיאו בחודשי אוגוסט-ספטמבר.

סירוק השיער 100 פעמים ביום יעשה את השיער בריא יותר.

מיתוס. סירוק יתר של השיער לא בריא לשיער כלל, להיפך, סירוק יתר יכול לגרום לשבירת השיער, במיוחד כאשר השיער רטוב או שיש לו נטייה להישבר, ולהחמיר את נשירת השיער. פעולת הסירוק חשובה לפיזור שמנים מהקרקפת לאורך השערה בכדי לשמור על הלחות, אבל סירוק השיער צריך להתבצע בעדינות ולפי הצורך.

צבע השיער (המולד) קשור לכמות השערות.

אמת. ממוצע האוכלוסייה הכללית הוא ~100,000 זקיקי שיער. לבלונדינים יכול להיות עד 20% יותר! לעומת זאת, לג'ינג'ים יש עד 20% פחות מהממוצע.


 

היו מיתוסים שהאמנתם בהם? מאילו מיתוסים הופתעתם? כתבו לנו בתגובות! 


מקורות:

1. Gavazzoni Dias MFR. Pro and Contra of Cleansing Conditioners. Skin Appendage Disord [Internet]. 2019 Apr 1 [cited 2023 Jul 23];5(3):131. Available from: /pmc/articles/PMC6489037/

2. Vale F, Sousa CA, Sousa H, Santos L, Simões M. Parabens as emerging contaminants: Environmental persistence, current practices and treatment processes. J Clean Prod. 2022 May 1;347:131244.

3. Arjmand HA, Hohagen J, Paton B, Rickard NS. Emotional responses to music: Shifts in frontal brain asymmetry mark periods of musical change. Front Psychol. 2017 Dec 4;8(DEC).

4. Fake (Follicle) News : Does shaved hair grow back faster? | Think Twice [Internet]. [cited 2023 Jul 23]. Available from: https://sites.utexas.edu/think-twice/2019/02/19/fake-follicle-news-does-shaved-hair-grow-back-faster/

5. Robbins CR. Chemical and Physical Behavior of Human Hair. Chemical and Physical Behavior of Human Hair. 2002;

6. Scheinfeld N. Dermatology, 2nd Edition - 2-Volume Set. Vol. 15, Dermatology Online Journal. California Digital Library (CDL); 2009.

35 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page